6th Grade Teams
 
THE EXPLORERS 
Nancy Lambeth - Math and Science
Cynthia Gray - Language Arts and Social Studies 
 
OLYMPIANS
Mari Bradley - Language Arts
Mike Kuczkowski - Science
Victoria Messick - Math
JD Swajkoski - Social Studies 
 
THE SEEKERS 
Morgan Robinson - Language Arts
Denise Jones - Math
Emily Murphy - Science
Jim Ayersman - Social Studies 
 
7th Grade Teams
 
SEAHAWKS 
Amy Hartle - Language Arts 
Marceai Foster - Math 
Brady Robinson - Science 
Laura Whitt - Social Studies 
 
THE WOOKIES 
Bev Orwig - Language Arts
Erika Dye - Math
Morgan Fleetwood - Science
Stephen Owens - Social Studies
 
8th Grade Teams
 
INNOVATORS
Kim Noland - Language Arts
Sharon Brooks - Math
Jeremiah Rosen - Science
Allen Wolff - Social Studies 
 
TRAIL BLAZERS
Christen Falk - Math and Science
Angela Lock - Language Arts and Social Studies 
 
PIONEERS
Vera Heard - Language Arts
Lygia Febres - Math
Labrecka Mitchell-McRay - Science
Mike Falk - Social Studies
 
Elective Teachers
  
Anna Barson - Orchestra 
James Bruno - PE
Katherine Burleson - Chorus 
Ron Davis - PE
Layne Downing - Health 
Sally Farnham - Band 
Carolina Guarda - ESL
Brittni Kidd - Reading Remediation 
Heather McMahan - Math Remediation 
Joyce Montero - Global Connections 
Emily Quadrio - Exploring Technology
Marcie Roberts - ESL 
Amy Trotter - PE
Megan Webb - Spanish
Kevin Wellman - PE
Brandon Williamson - Computer Skills 
Elizabeth Wooten - Art
 
Exceptional Children's Department
 
Frances Constantino - AU teacher
Judy Jennings - 8th grade
Denise Lott - interpreter 
Trisha Medford - 8th grade  
Tim Noble - EC assistant 
Pat Utz - 6th grade
Karen Wooten - EC assistant
 
Student Services
 
Jordan Bishop - speech therapist 
Amanda Fanizza - school psychologist 
Joyce  Grimaldo - guidance secretary 
Donna Layton - social worker
Ann Lee - counselor
Jennifer Lombard - counselor
Tracey Umberger - school nurse 
 
Curriculum and Student Support
 
Lori Catoe - SRO 
Kelly Coble - AIG facilitator 
Patti Perrou - instructional technology specialist
Kandis Sauls - academic coach
Freddie Shoffner - therapeutic learning center  
Sarah Sink - media specialist
 
Office Staff
 
Deneen Couch - receptionist 
Vicky Hayes - financial secretary
Lynn Whited - data manager
 
 
 
 
CLOSE