•  
    Walter Williams offers a diverse selection of courses ranging from our core classes (Science, Math, English, and Social Studies,) to CTE and fine arts classes.  We offer college preparatory, honors, International Baccalaureate, and Advanced Placement course offerings.   
     

    WHS Department List 2017-2018 

    ADMINISTRATION

    Kevin Bowman

    Bryant, Bear

    Drummond, Robert

    Hunt, Stephanie

    Taylor Patterson, Tammy

     

    Academic Coach

    Workman, Carole

     

    SUPPORT STAFF

    Caviness, Kelley

    Lowe, William SRO

    McCann, Carrie

     

    ACC

    Moore, Julie

    Upchurch, Jon

     

    BUS COORDINATOR

    Miles, Tasha

     

    CTE

    Copeland, Shawanna

    Grant, David

    Griffin, Teresa

    Grimm, David

    Harris, Mary Margaret

    McGill, James

    Parker, Daphne

    Smith, Andrea

    Turner, Susan

    Williams, Sharon

     

    ENGLISH

    Bratton, Jason

    Calder-Green, Laurie

    Crow, Caroline

    Gabriel, Monica

    Lee, Betsy

    Marowitz, Josh

    Ringwalt, Stuart

    Womack, Kristen

     

    MATH

    Bigner, Will

    French, Robin

    Gilliam, Cyndi

    Hardin, Ben

    Leonard, Heather

    Prinz, Bob

    Sizemore, Dee

    Smith, Tamara

    Stone, Nadine

    Wall, Denise

     

    ESL

    Roberts, Marcy

     

    EXCEPTIONAL CHILDREN

    Adams, Sherri

    Bozeman, Kelvin

    Chinnicci, Amy

    Crites, Jessica

    Griffin, Chasity

    Hogg, Jennifer

    Houser, Penni

    Koop, George

    Osborne, John

    Prinz, Lauren

    Smith, Brian

    Torres, Patricia

    Williamson, DeShannon

    Winters, Alex

    Webb, Brianna

     

    FINE ARTS

    Allen, Veronica

    Cecil, Lucas

    Shibata, Loma

    Spaulding, Tyler

    Wooten, Elizabeth

     

    FOREIGN LANGUAGE

    Dalton, Mary

    Farber, Robin

    Hernandez, Dorian

    Pineda, Luzma

     

    GUIDANCE

    Grant, Annette

    Grant, Janice

    Robinson, Iesha

    Thorpe, Paulette

     

    ISS

    Seagraves, Al

     

     

    CUSTODIAL

    Adams, Joe

    King, James

    Slade, Ray

     

    MEDIA SERVICES

    Harper, Jillian

     

    SPECIAL SERVICES 

    Jones, Chuck (JAG)

    Hoang, Kim

    Steele, Kim

     

    P.E./HEALTH

    Culler, Kelly

    Davis, Todd

    Knapp, Jason

    Krist, Jeremy

    Vaughn, Brittany

     

    SCIENCE

    Bower, Erica

    Congelosi, Alex

    Curtis, Alicia

    Eason, Allison

    Hamer, Greg

    Quick, Jacque

    Ray, Megan

    Reynolds-Bowers, Ashley

     

    SOCIAL STUDIES

    Alvis, Robert

    Caldwell, Kathleen

    Crow, Adam

    Gee, Alex

    Hayes, Susan

    McKinney, Freebird

    Munns, Daniel

    Schledorn, Neil

    Snider, Allyson

     

    STUDENT SERVICES

    Becker, Kelly

    Bishop, Jordan

    Graves, Stephanie

    Kincaid, Deborah

    Miles, Jennifer

    Krenzer, Daniel

    Willingham, Melinda